Mobil uygulama geliştirme, cihazlar içerisinde kullanılabilen yazılımların tamamını kapsayan bir işlemdir. Bildiğiniz üzere, akıllı telefonlar hepimizin hayatında önemli yer kaplayan cihazlardır. Hayatımızdaki tüm işlemlerimizin neredeyse tamamını akıllı telefonlar ile gerçekleştiriyoruz ve gün geçtikçe akıllı telefonların hayatımızdaki yeri ve önemi artmaya devam etmektedir. Akıllı telefonlar içerisinde yer alan uygulamaların işlevi de birbirinden farklılık göstermektedir. Örnek verecek olursak, telefonumuzda yer alan bazı uygulamalar eğitim, sağlık, alışveriş gibi temada iken bazı uygulamalar ise iş, oyun gibi birçok farklı temadadır. Mobil uygulama geliştiriciler, her gün yeni farklı temada mobil uygulama geliştiren kişilerdir. Bu alanda eğitimli ve donanımlı olan mobil uygulama geliştiriciler şekilde mobil uygulama tasarımı gerçekleştirerek işletim sistemlerinin akıllı telefonlar uyumlu bir hale gelmesini sağlamaktadır.

Mobil uygulama geliştiricisi olan kişiler bireylerin istekleri doğrultusunda mobil uygulama tasarımı ve mobil uygulama geliştirme işlemi sağlarken aynı zamanda firmaların bünyesinde analiz doğrultusunda mobil uygulamalar geliştirmektedir. Mobil uygulama geliştiriciler hem var olan mobil uygulama tasarımları ve özellikleri konusunda analizler gerçekleştirirken aynı zamanda uygulamalarda yer alan hata tespitini sağlamaktadır. Hata tespitini sağlayan mobil uygulama geliştiriciler bilişim alanında her türlü güncellemeleri takip ederken birçok farklı avantajı da bünyesinde taşımaktadır. Mobil uygulama geliştirmelerde en önem avantajların başında firma ve bireysel şahısların istek doğrultusunda mobil uygulama tasarımı sağlamaktır. Ek olarak, mobil uygulama geliştiriciler, mobil uygulama geliştirme imkanlarında en etkili program ve planlamayı sağlarken aynı zamanda şahıs ve şirketlerin en az maddi zarara uğramasını sağlamaktadır. Mobil uygulama geliştirme alanında bir diğer avantaj ise son teknoloji gelişmeler doğrultusunda adımların atılmasıdır. Ek olarak, firmanın mobil uygulama geliştiricilerinin bilişim ve yazılım alanında hizmet veren teknik çalışanlarının ortaklaşa çalışmalar gerçekleştirmesi de önemlidir. Mobil uygulama geliştiricilerinin bir diğer imkanı da uygulamaları zaman zaman test ederek hata raporu sunmasıdır.

Mobil uygulama geliştirmenin de belli başlı aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamaların başında hedef kitleyi net bir şekilde belirlemek yer almaktadır. Mobil uygulamanın geliştirilmesi için hedef kitle oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Öncelikle, mobil uygulama geliştirilmeden önce çocuklar, ergenler, gençler veya erişkin yaşta olan kişilere hitap edilip edilmediği belirlenmelidir. Belirli bir kesim belirlendikten sonra ise o kesimin dikkatini çeken özellikler eklenerek hedef kitle arasında popüler ve kaliteli bir uygulama olduğu algısı yayılmalıdır. Mobil uygulama geliştirmede ikinci aşama ise uygulamanın kolay bir şekilde kullanılması ve herkesin basit bir şekilde bir şekilde kullanmasını sağlayacak işlemler sağlamasıdır. Önemli olan basit bir uygulama kolay sunarken hedef kitlenin bu uygulamaya karşı dikkat çekebilmesidir. Aynı zamanda, farklı bir işletim sistemi ve özellik mekanizmasına sahip olması da özellikle birçok mobil uygulama arasından sıyrılmasını sağlayacaktır. Günümüzde milyonlarca farklı özellikte bulunan uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar arasından sıyrılmak ve IOS ve Android işletim sistemine uygun bir şekilde tasarlanmasını sağlamak olacaktır. Mobil uygulama geliştirmenin bir diğer özelliği ise birçok farklı teknolojik cihaza indirilebilmesi ve kolay bir şekilde kullanılabilmesidir. Örnek verecek olursak, hem masaüstü bilgisayara indirilebilmesi hem tablet, telefon gibi cihazlara oldukça kolay bir şekilde uyumlu olabilmesi ve sorunsuz çalışmalar gerçekleştirebilmesi de sağlanmalıdır. Mobil uygulama geliştirmede bir diğer aşama ise oldukça dikkat çekici bir tasarım imkanının sağlanmasıdır. Hem hedef kitle tarafından dikkat çekecek bir tasarım sağlanırken çözünürlük ve kalite açısından da öne çıkacak bir estetik görünüm imkanının yaratılması gerekmektedir. Mobil uygulama tasarımı, mobil uygulama geliştirme işleminin en önemli aşamalarındandır.